E-Postanı gir

Kapat

Sonuç

Kapat

Lütfen bekleyin.

Davetli Üyelik

Bu site test sürecindedir.

Anasayfa > Haberler > Tarih > 6.000 Yıllık Dombra Resmi

6.000 Yıllık Dombra Resmi

Ekleyen: ZeynepSaygı, 27.10.2008


Türk sazının atası sayılan iki telli dombıraya ait 6.000 yıllık duvar resmi bulundu.

Sovyet döneminde 1986'da Almatı Eyaleti Jambıl ilçesi Maytepe (Maytobe) mevkinde ünlü etnograf Jagda Babalık tarafindan bulunan anıtta dombıra çalan birinin etrafında dans eden 3-4 kişinin resmi bulunuyor.

Zamanında gereken ilgiyi görmeyen ve ortadan kaybolan anıt aranmaya başlandı ve uzun çalışmalar sonucunda kaya Almatı'da Subaylar Evi ile Saz Enstrümanları Müzesi arasındaki bir atıklar deposunda bulundu.

Sanat tarihçisi Cumageldi Necmeddinov "Kazak kültürünün dombıra ile başladığını ve dombıra dersleri alan çocukların kötülüklere bulaşmayacağını her fırsatta dile getiriyorum. Bu sebeple biz dombıranin önemini iyice anlamalı ve onu layık olduğu şekilde değerlendirmeliyiz." dedi.

Bulunan kaya resmi Ön Türk tarihine yani Hunlar ve Sakalardan daha öncesi ait olup dünyada yaşayan bütün Türklerin musikisi açısından önemli bir yere sahip.

Haberin Kaynağı:6.000 Yıllık Dombra ResmiToplam (5) Yorum

1 Misafir

30/07/2014
09:34:40

Best friend successive good years, , winter spent in Sanya, , so winter home, seems to be nowhere in sight, , both a little rusty, , but also very cordial, , forward to tonight, feather-like snow, , drifts underground, , looking at that the floc, , fly like snow Ling, , eloquent, , flying in the sky, , limp walk downs, strange things, , I float thinking lianpian, , poetic heart wenqing, not help surging surging, , so I borrowed the winter, , snows research ink, , into the mind of inactivity, , the white snow everywhere, , wrapped in some different, , kind of scenery, , wherever the wind in the faces, of the people, , who are very Huddled, could not help., http://www.superbagsmarket.com/

2 Misafir

12/06/2015
05:44:273 Misafir

12/06/2015
05:45:36Google Siralamasi