E-Postanı gir

Kapat

Sonuç

Kapat

Lütfen bekleyin.

Davetli Üyelik

Bu site test sürecindedir.

Anasayfa > Haberler > VatanBir Arşiv > İstiklâl Marşı'nın Kabulü Etkinliği

İstiklâl Marşı'nın Kabulü Etkinliği

Ekleyen: KALEDUVARI, 13.03.2006


12 Mart Cumartesi günü, Millî Şairimiz Mehmet Akif Ersoy'un Türk Milleti'ne kazandırdığı İstiklâl Marş'ımızın, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde kabul edilmesinin yıldönümü şerefine, Türk-Metal Sendikası tarafından, etkinliğimiz için birliğimize tahsis edilen gösteri salonunda toplandık. Amacımız, Türk Milleti'nin ulusal bir bilinç kazanmasında çok büyük katkısı olan bu yüce günü daha da yüceltmekti.

Hakan Başak'ın TRT'den edindiği İstiklâl Marşı'mızın yazılma ve kabûl edilme aşamalarının canlandırıldığı kaset ve bunlarla ilgili, sunucunun eşzamanlı verdiği açıklayıcı bilgilerle, izleyicilere görsel olarak adeta bir şölen yaşatıldı.

Ardından, İstiklâl Marşı'mızın anlam ve öneminin daha iyi anlaşılması için Gazi Evrenkenti'nden değerli bir profesör hocamızın, İstiklâl Marşı'mızın her bir mısrasının üzerinde tek tek durarak yaptığı bilgilendirici konuşma misafirlere sunuldu.

Daha sonra, sunucu Atılgan Ulutaş'ın, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin istiklâl marşı yazılması için açtığı yarışmada, Mehmet Akif Ersoy'un şiiriyle birlikte sona kalan diğer yedi şiiri de okuması, izleyicilere hoş ve gururlu dakikalar yaşattı.

Misafirlere bayrak dağıtılmasının ardından ardından, TRT'den alınan kasetteki görüntülerin sonunda yer alan, 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki milletvekillerinin, İstiklâl Marşı'mızın kabûlüne dair yaptıkları oylama esnasındaki konuşmalarının bire bir canlandırıldığı sahnelerin izlenilmesi ve görüntülerde, Hamdullah Suphi'nin, kabul edilen marşı ayakta dinlemeyi teklif etmesi, aynı anda tüm izleyicilerin ayağa kalkıp İstiklâl Marşı'mızın 10 kıtasını da hep birlikte haykırarak okuması ve bu sırada sahnedeki perdenin açılıp büyük bir Türk Bayrağı'nın ortaya çıkması, tüm salonun ışıklarının da bu bayrağın üzerine yöneltilmesi, gerçekten görülmeye değer bir sahneydi.

Sonunda, Mehmet Akif Ersoy'un "Allah milletimize bir daha İstiklâl Marşı yazmayı nasip etmesin" sözünün sunucu tarafından mikrofona söylenmesi üzerine, seyircilerin hep bir ağızdan, önceden tasarlanmış gibi" "Amin!" diyerek bunu temenni etmeleriyle etkinliğimiz sona erdi.

Etkinlik sonunda izleyicilerin salondan ayrılırken birliğimizle ilgili olumlu eleştirilerde bulunmaları, etkinliğimizin amacına ulaştığını gösteriyordu. Etkinliğimiz, aynı günün akşamı, Avrasya Televizyonu haberlerinde yer aldı. En önemlisi de, bu kutsal gün sahipsiz kalmamıştı.

Haberin Kaynağı:İstiklâl Marşı'nın Kabulü EtkinliğiToplam (3) Yorum

Sitemize giriş yapmamışsınız, üye iseniz giriş yapınız. Aksi halde misafir yorumu yapabilirsiniz.


Fikir paylaştıkça çoğalır, güzelleşir siz de bu haber hakkındaki görüşlerinizi VatanBir kullanıcıları ile paylaşabilirsiniz.
Yorumlarınızda kişi ve kurumlara hakaret içeren ifadeler kullanmayınız.
Güvenlik kodunu giriniz: Güvenlik kodunu okuyamıyorsanız tıklayın.

1 Misafir

30/07/2014
09:42:53

Best friend successive good years, Gucci Shoes Factory, winter spent in Sanya, Monster Beats Outlet, so winter home, seems to be nowhere in sight, North Jackets Outlet, both a little rusty, Nike Air Max Shoes, but also very cordial, Burberry Outlet Online, forward to tonight, feather-like snow, MCM Bags Outlet, drifts underground, Hermes Handbags Outlet, looking at that the floc, Louis Vuitton Outlet, fly like snow Ling, Michael Kors Outlet Online, eloquent, Polo Outlet Online, flying in the sky, Cheap Canada Goose, limp walk downs, strange things, Marc Jacobs Outlet Online, I float thinking lianpian, North Outlet Online, poetic heart wenqing, not help surging surging, Coach Factory Outlet, so I borrowed the winter, Ralph Lauren UK, snows research ink, Longchamp Sacs Sortie, into the mind of inactivity, Michael Kors Outlet, the white snow everywhere, Monster Beats By Dre, wrapped in some different, Ralph Lauren Outlet, kind of scenery, Oakley Sunglaases Outlet, wherever the polo Outlet wind in the faces, of the people, Michael Kors Bags Outlet, who are very Huddled, could not help.Handbags Outlet Online, http://www.superbagsmarket.com/Louis Vuitton Outlet OnlineHermes Bags Outlet OnlinePrada OutletChanel Outlet OnlineGucci Outlet OnlineBurberry OutletCeline OutletBalenciaga OutletChristian Bior Outlet OnlineChloe Outlet OnlineBvlgari Outlet OnlineBally Outletcoach OutletMichael Kors Outlet OnlineMCM Backpack Outlet OnlineFendi Outlet Onlinemulberry OutletMarc Jacobs OutletMiu Miu Outlet OnlineYsl Outlet OnlineTory Burch Outlet OnlineGivenchy Outlet OnlineFerragamo Outlet OnlineLancel Outlet OnlineLoewe Bags Outlet OnlineTods Outlet OnlinePaul Smith Outlet OnlineD&G Bags Outlet OnlineAlexander Wang Outlet OnlineBottega Veneta Outlet Online

2 Misafir

13/04/2015
14:18:34

3 Misafir

30/06/2015
09:05:55
  • XHTML
  • Ajax
  • CSS
  • Javascript
  • PHP 5.1.2

Site Sorumluları:
bilgiislem@vatanbir.org

Her hakkı saklıdır, kaynak gösterildiği takdirde kullanabilirsiniz
© vatanbir.org 2005-2008

Yazılım & Teknik Destek: HTBilgi

Google Siralamasi