E-Postanı gir

Kapat

Sonuç

Kapat

Lütfen bekleyin.

Davetli Üyelik

Bu site test sürecindedir.

Anasayfa > Yazi Arşivi > Köşe Yazısı > Hangi Bölge?

Hangi Bölge?


01.05.2011,Yazar:Alper Pamir
Yazarımız Alper Pamir'in Köşe Yazısı...


     İktidar'ın sürekli olarak vurguladığı bir kavram var: Bölgesinde lider Türkiye...

Özellikle de Ahmet Davutoğlu'nun Dış İşleri Bakanlığı'nın başına resmen geçmesiyle birlikte dış politika alanında bir heyecan havası oluşturuldu. Türkiye bölgesindeki "düzen kurucu" ve "uyumlaştırıcı ülke" olarak bölgesel bir güç haline gelecekti.

 

            Gelin görün ki geçen yıllar bize şunu göstermiştir: " Türkiye dış politikada etkin fakat etkili değildir."

            Bunu neden mi söylüyorum?

            Cevap basit: Bölgemizde olan tüm gelişmelere sadece seyirci kalıyoruz.

 

            9 Eylül saldırısından sonra, dünyada terörizm ile savaş rüzgarları eserken, Türkiye "terörizme atfedilen yeni tanımlamalara" herhangi bir katkıda bulunamamıştır. Yani dünya "terörizm eşittir cihat" anlayışını benimserken, Türkiye İslam içinde terörizmin olmadığını anlatamadığı gibi adeta batı tanımlamalarını kabul ederek " biz onlardan değil ılımlı olanlardanız" gibi saçma açıklamalar ileriye sürmüştür. Aslında Müslümanlık- Terörizm ilişkilendirmesi Türkiye'nin en önemli konusu olmalıydı çünkü Şer Ekseni diye ilan edilen devletlerle uzak ve yakın komşuluk ilişkileri vardı. Nitekim, Afganistan ve Irak müdahalelerine Türkiye sadece seyirci kalmıştır.

            ABD tarafından terörist ilan edilen diğer ülke olan İran ise, askeri bir saldırı ile karşı karşıyadır. Irak savaşından en çok zarar görmüş ülkelerden biri olan Türkiye, olası İran saldırısını önlemek için uyumlaştırıcı ülke olmak istediğini her fırsatta vurgulasa da, ne hikmetse bu görev kendisine hiç layık görülmemektedir. Hatta Türkiye'nin Brezilya ile beraber giriştiği İran'ı uranyum takası yapma konusunda ikna çabalarına bile, ABD tarafından şiddetle karşı çıkılmış ve Türkiye ve Brezilya "İran'a zaman kazandırdıkları" gerekçesiyle suçlanmıştır. Görünen, İran'a bir saldırı yapılacaktır ve Türkiye bu sürecin dışında bırakılacaktır.

            Yine şu anda tüm Kuzey Afrika ve Ortadoğu coğrafyasını kasıp kavuran halk hareketleri karşısında Türkiye, kendisi için çok önemli olan bu bölgelerdeki olaylara ne kadar müdahil olabilmiştir? Türkiye hazırlıksız yakalanmıştır, bundan daha da kötüsü hala hazırlıksızdır. NATO'nun tartışmalı Libya müdahalesi karşısında, bu ülkedeki vatandaşlarını Türkiye'ye getirmek dışında Türkiye'nin etkinliği nerededir? Yine bu sürecin şimdiki en hareketli ülkesi olan Suriye konusunda Türkiye'nin girişimi nedir? Türk Dış Politikası'nın son yıllardaki en büyük başarılarından biri olarak ileriye sürülen Suriye yakınlaşmasının geleceği ne olacaktır? Esad'a da Kaddafi'ye yapılan baskı yapılırsa, Türkiye'nin tavrı ne olur? Çok düşünmeye gerek yok. Sessiz kalmak... İyi temennilerde bulunmak...

            Ayrıca yine Filistin-İsrail çatışmaları konusunda "ünlü Davos çıkışı" dışında hiçbir şey yapılamaması ve Mavi Marmara baskını sonucunda hayatını kaybeden vatandaşların hesabının tam olarak sorulamaması, Ortadoğu'da, Türkiye'nin İsrail karşısında pek de etkili bir politika süremediğini ve süremeyeceğini kanıtlamaktadır.

            Ortadoğu'dan gözlerimizi Kafkasya'ya çevirdiğimizde ise bambaşka başarısız bir görüntü beliriyor önümüzde. Ermenistan ile imzalanan protokoller, hiçbir sonuca ulaşamamış, Türkiye'nin yaptığı tüm girişimler başarısız olmuş ve hatta Türkiye'nin bu yakınlaşma çabaları Ermeni diasporasının elini güçlendirmiş ve Türkiye'nin iddiaları yumuşak bir şekilde kabul etmeye yaklaştığı yönünde bir izlenim oluşturulmuştur. Ayrıca Ermenistan'ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarındaki varlığı hep "derin dondurucuda bekleyen bir sorun" olarak geçiştirilmektedir. Bu buzun ne zaman eriyeceğinin cevabını kim verecek? Umarım ki bu sorun dondurucudan çıkarıldığında, mevcut işgal bölgelerinde Ermeni nüfus Azeri nüfusu bir azınlık haline getirmemiş olur.

            Kafkasya'da Türkiye'nin elinin güçlü olmasını sağlayan en büyük etken, bilindiği üzere Azerbaycan'dır. Fakat Azerbaycan ile ilişkiler "kardeş ülke" söylemlerinden ileriye gidememiştir. Bu görüşe karşı çıkanlara " Nabucco nerede? Ermeni Protokolleri'nin Azerbaycan üzerindeki etkiler ne oldu? Rusya-Azerbaycan yakınlaşması, Türkiye için ne anlama geliyor?" gibi sorular sormak isterim.

            Gürcistan... Hemen yanı başımızda renkli bir devrim... Ardından Batı'nın isteğiyle, bu ülkeye verilen büyük destek... 2008 savaşı... Rusya, Gürcistan'ı vururken seyirci kalan bir Türkiye... Gürcistan toprak bütünlüğünün sağlanmasının zorunlu olduğunu her fırsatta dile getiren Dış İşleri yetkilileri, Gürcistan topraklarından iki bağımsız ülke çıkması karşısında, bu ülkeleri tanımama dışında ne tepki verdiler?

            Kafkasya'da etkili olamayan bir Türkiye'nin, Orta Asya'da güçlü bir varlık kurmasını beklemek hayali olur. Orta Asya Türk Devletleri ile Türkiye arasındaki "Hazar" her geçen gün büyümektedir. Rusya'nın bölgede kurduğu çatı, Türkiye'nin uzaktan baktığı bir oluşum haline gelmiştir. Kazakistan ve Türkmenistan'ın sahip olduğu yer altı zenginliklerinin bulunması, çıkarılması, işlenmesi, taşınması ve pazarlanması aşamalarında, bu ülkeler tamamen Rusya ile işbirliği içindedir. Peki ya  Kırgızistan'da olan "devrim tarzı hükümet el değiştirmelerine" seyirci kalmadığımızı kim söyleyebilir?

            Son on yıldır, Türk Dış Politikası'nda Balkanlar unutulmuş bölgedir sanki. Avrupa'ya açılan kapımızın ön bahçesindeki ülkeler bir bir Avrupa Birliği'ne dahil olurlarken, Türkiye hala AB'ye giriş yolları aramaktadır. Fakat bölge ülkeleriyle ekonomik ve siyasi anlamda herhangi bir yakınlaşmamız bulunmamaktadır. Bölgesel bir güç olmak isteyen Türkiye'nin Avrupa'ya el sallarken Balkanlar'ı görmezden gelmesi nasıl bir politikanın ürünüdür?

            Yunanistan ile sorunlar kesinlikle hallolmamıştır, bu ülkenin içinde bulunduğu ekonomik sorunlar nedeniyle, Türkiye'nin karşısına çıkacak gücü yoktur sadece. Kıbrıs ise başlı başına bir dış politika başarısızlığıdır. Annan Planı'nın oylanmasından mart ayı başındaki Türkiye aleyhtarı eyleme kadarki süreçte, Kıbrıs'ta Türkiye'nin nasıl tutarsız bir politika izlediğini anlamak çok zor değildir.

            Örnekleri fazlalaştırmak mümkün ama gereksiz... Hani her fırsatta "Türkiye, bölgesinin lider ülkesi" deniliyor ya... Hangi Bölge?

 

                                                                                              Alper PamirSitemizde yayınlanan yazıların tüm sorumluluğu yazara aittir.

Yazarın diğer yazıları

 • Yine Mi Model Ülkeyiz?(4131)
 • Türk Dış Politikası'nda Rusya Eksikliği(5236)
 • Dimdik Durmak... Diklenmek... Fransız Kalmak...(2801)
 • Hukuken Doğru Siyaseten Yanlışmış(1921)
 • Hangi Bölge?(5297)
 • Anne Koş... Bin Ladin Ölmüş...(4070)
 • Rastgele yazılar

 • Sanat(8272)
 • Atatürk Kürtlere Özerklik Vaad Etti Mi?(11334)
 • Küresel ‘Gün’ Kutlama Merakı ve Kültürel SIZINTI!(2494)
 • Kilimlerimizin Motif Dili(34013)
 • En İyi Propaganda “İnkar” İmiş Öyle Mi?(2091)
 • Hangi Bölge?(5297)
 • 2050 Yılı Kpss Soruları(2865)
 • Avrupalılara "Fırça"nın Arkası(2488)
 • 5 Milyon Dolarlık Ödül Öldü(2622)
 • KANALizm!(2378)
 • Sayfa Başı Tavsiye Puan: 0, Okunma: 5296

  Belgeyi Sen bildir "Yayınlansın"
  etkili olsun.

  Arşiv sayfasındaki benzer belgeleri bize bildirin.Sizin adınızla yayınlayalım.


  Üye Girişi yapınız

  Encok belge ekleyen 5 kişi

  Encok yorumlanan son 5 dokuman

  • XHTML
  • Ajax
  • CSS
  • Javascript
  • PHP 5.1.2

  Site Sorumluları:
  bilgiislem@vatanbir.org

  Her hakkı saklıdır, kaynak gösterildiği takdirde kullanabilirsiniz
  © vatanbir.org 2005-2008

  Yazılım & Teknik Destek: HTBilgi

  Google Siralamasi